2016

Komunikat prasowy Instytutu Francuskiego w Krakowie 30 października 2016 Werdykt 19. edycji nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór” 2016

Komunikat prasowy Instytutu Francuskiego w Krakowie
30 października 2016
Werdykt 19. edycji nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór” 2016
Laureatem nagrody został
Gaël Faye za powieść « Petit pays », wyd. Grasset
Instytut Francuski w Polsce – oddział w Krakowie informuje, że po raz dziewiętnasty, jury składające się ze studentów reprezentujących dwanaście uniwersytetów z całej Polski spotkało się 29 października w siedzibie Instytutu w Krakowie, aby wybrać laureata nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór” 2016.
Nagroda „Lista Goncourtów: polski wybór” została zainicjowana przez Instytut Francuski w Krakowie w 1998 roku, a Akademia Goncourtów objęła nad nią honorowy patronat. Francuska Nagroda Goncourtów to jedno z najważniejszych wyróżnień w literaturze francuskojęzycznej.
W tym roku polskie jury debatowało nad laureatem nagrody pod honorowym przewodnictwem Pani Małgorzaty Szczurek z wydawnictwa Karakter.
Nazwisko tegorocznego laureata zostało oficjalnie ogłoszone w sobotę 30 października o godz. 17.00, po tradycyjnym obiedzie Goncourtów w krakowskiej restauracji Cyrano de Bergerac, oraz podczas gali Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.
W tym roku polskie jury przyznało nagrodę z następującym uzasadnieniem:
„Książka opowiada historię chłopca, którego dzieciństwo zostało naznaczone ludobójstwem w Ruandzie i wojną domową w Burundii. Ten literacki debiut doceniliśmy za bezpretensjonalny ton i rytmiczny język, poruszający wyobraźnię. Książka dotyka problemu wykorzenienia, utraty i poszukiwania tożsamości. Historia została opowiedziana w niebanalny i pełen wrażliwości sposób.”