Historia Filologia Germańska

Początki naszej specjalności sięgają roku 1993, kiedy to wprowadzono w Instytucie Filologii Rosyjskiej Akademii Pedagogicznej nową specjalność: Filologia rosyjska z językiem niemieckim. Wówczas to został zatrudniony z Niemiec dr hab. Wolfgang Hässner, profesor UP, który był zarazem współodpowiedzialny za kształt nowej specjalności. Od samego początku swego istnienia studia bazowały na programie studiów licencjackich.

Po reorganizacji struktur Instytutu Filologii Rosyjskiej i dawnego Instytutu Neofilologii, w którym realizowane były studia romanistyczne i anglistyczne, powstał na mocy uchwały Senatu Akademii Pedagogicznej nowy Instytut Neofilologii, który na dziś integruje wszystkie specjalności neofilologiczne prowadzone w naszej uczelni i należy do największych w jej strukturze. W toku tychże zmian uległa likwidacji specjalność: Filologia rosyjska z językiem niemieckim, a w jej miejsce utworzono w roku 2002 nową samodzielną specjalność: Język niemiecki. Opiekę merytoryczną do roku 2005 sprawował nad nią prof. dr hab. Roman Lewicki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie pełni ją dr hab., profesor UP, Lucyna Falkiewicz-Wille z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pierwsi studenci nowej specjalności rozpoczęli naukę w roku akademickim 2002/2003, a w roku 2004/2005 uruchomiono też kształcenie w trybie niestacjonarnym. W tym samym roku, zgodnie z wytycznymi ówczesnego Ministerstwa Edukacji i Nauki, na studiach stacjonarnych zostało wprowadzone kształcenie dwukierunkowe. W wyniku tego rozwiązania studenci specjalności Język Niemiecki studiują równolegle drugi język. Do wyboru są następujące języki: angielski, rosyjski, włoski, francuski i hiszpański.

Pierwsi absolwenci opuścili naszą specjalność po złożeniu egzaminu dyplomowego (obrona pracy licencjackiej) w roku akademickim 2004/2005. Natomiast w roku 2006 kierunek: Filologia, specjalność: Język Niemiecki uzyskał pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej (PKA) na okres 5 lat.